Історія і сьогодення

Історія кооперативного – натхненна праця його патріотів

М.П. БаллінУ 2017 році Харківський кооперативний торгово-економічний коледж відсвяткував своє 100-річчя. У 1917 році за ініціативою нашого земляка, фундатора вітчизняної споживчої кооперації М.П. Балліна Урядом було прийнято Постанову про створення торговельної школи.

Все починалося з мрії…

Харків по праву вважається колискою споживчої кооперації України – зусиллями Миколи Балліна та групи професорів Імператорського Харківського університету у нашому місті було створене перше споживче товариство. А з виникненням кооперативних товариств виникла потреба і у кваліфікованих кадрах, які б мали ґрунтовні знання в галузі комерційних і фінансових справ, обліку і основ теорії кооперації.

До слова, сучасне студентство кооперативних вишів має бути вдячним Миколі Петровичу Балліну – ще на зорі минулого століття натхненник кооперативних ідей мріяв про створення Міжнародного кооперативного Університету, сподівався ініціювати це питання на Кооперативному конгресі в Парижі. Але унікальні документи з обласного архіву свідчать, що лише після лютневої революції 1917 р. Тимчасовий уряд, Міністерство торгівлі і промисловості приймають Постанову № 4988 від 21.06.1917 р. «Про  відкриття торговельних шкіл в системі споживчої кооперації».

Збори уповноважених Харківської Спілки кредитних і кредитно-ощадних товариств та ПОЮР оперативно відгукнулися на постанову уряду, обговорили і вирішили: кооперативній школі бути!

Створення Кооперативної школи – початок історії коледжу

З листопада 1917 року і розпочинається історія нашого коледжу, яка бере свій початок від Харківської кооперативної школи імені А.Н.Головчанського (видатного місцевого кооператора).

До школи, яка знаходилась по вулиці Сумській, 34. було зараховано 122 особи: селяни, російські офіцери, юнкери та інші військові. Передбачений для них навчальний план включав спеціальні та загальноосвітні предмети і був розрахований на трирічний термін навчання. Століття минуло з тих пір, а основні тенденції освітньої підготовки студентів лишились такими ж.

У кінці 1920 року школа перейшла у підпорядкування Харківського губсоюзу і була перейменована у кооперативно-продовольчий технікум, який знаходився на пл. Тевелева (сучасна – Конституції, 9) – нині у цій будівлі знаходиться універмаг «Дитячий світ».

У 20-ті роки велика увага приділялась підготовці кадрів масових професій через кооперативні курси, а в Харкові при Вукоопспілці в 1921 році були відкриті вищі кооперативні курси з терміном навчання 4-5 місяців.

З архівних даних дізнаємося, що правління Вукооопспілки регулярно надавало допомогу кооперативним навчальним закладам. У 1922 році було виділено 37 млн. крб., встановили стипендії окремим студентам. Так, у 1921 році виплачувалися дві стипендії ім. Івана Адамовича Саммера (одна – студенту продовольчо-кооперативного факультету Київського інституту народного господарства, другу – такого ж інституту в Харкові), а вже у 1922-1923 роках виплачувалися 20 стипендій кооперативним вищим навчальним закладам, з них одинадцять було виділено для Харкова.

Після війни серйозною проблемою для розвитку кооперації була недостатня кваліфікація працівників. Тому було відроджено кооперативну освіту і в 1943 році відновлена діяльність Українського торговельно-кооперативного інституту у м. Харкові У ньому діяли 3 факультети: торговельний, планово-економічний, фінансовий. У 1945 році інститут переводять з Харкова до Львова, а у Харкові підготовку кооперативних кадрів здійснює навчально-курсовий комбінат (1931–1948), торгово-кооперативна школа (1944–1963), професійно-технічне училище (1963–1992).

hist04 hist05

П’ятдесят років тому…

У 1963 році був створений Харківський кооперативний технікум. Перших спеціалістів технікум випустив у 1965 році, тоді диплом отримали 23 товарознавця і 24 бухгалтера.

Першим директором технікуму був Андрій Іванович Стратієнко, учасник бойових дій під час Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років. Після важкого поранення в 1943 році був демобілізований, закінчив курси підготовки голів правлінь райспоживспілок, вищу кооперативну школу Центросоюзу, отримав неоціненний досвід роботи головою правління двох райспоживспілок. Сімнадцять років Андрій Іванович стояв біля керма нашого навчального закладу.  Саме він заклав перші традиції, які і нині живуть у стінах коледжу, сформував потужну команду однодумців, а першими викладачами нашого навчального закладу були: Шилова А.І., М.Г. Остапчук, Л.З. Нємцова, А.І. Ушакова, К.А. Шелекетіна, Р.Г.Денисенко. Вони і сьогодні теплим словом згадують першого директора і тих, хто вже пішов із життя.

З 1980 по 2003 рік директором був Микола Григорович Остапчук – відмінник освіти України, нагороджений медалями «За доблесну працю», «За трудову відзнаку», «Ветеран праці». Пройшовши шлях від викладача до директора, протягом 40 років навчав і виховував багатьох кваліфікованих фахівців. Його професіоналізм і принциповість, доброзичливість і вимогливість стали  взірцем відданості улюбленій справі, достойним прикладом для колег-педагогів.

hist06 hist07

hist08

Продовжуємо славні традиції…

Минали часи, проводились реформи і освіта завжди реагувала на вимоги часу. За останнє півстоліття у кооперативних навчальних закладах Харківщини підготовка здійснювалась за 36 професіями та спеціальностями. І ми по праву пишаємося кожним із 30-тисячної когорти своїх випускників.

Сьогодні Харківський кооперативний торгово-економічний фаховий коледж – сучасний заклад вищої освіти, який має високий рейтинг як у Харківській області, так і в Україні.

У коледжі створені всі умови для якісної підготовки фахівців. До послуг студентів лекційні аудиторії, обладнані мультимедійними комплексами; лабораторії інформатики та комп’ютерної техніки, об’єднані в локальну мережу і підключені до Інтернету; класична та електронна бібліотеки; офіс-центр професійних тренінгових технологій; навчальний торгово-сервісний центр;  лабораторія ресторанного господарства з тренінг-баром; читальна, актова та спортивна зали; тренажерні кімнати; медичний пункт; кафе, буфет.

Колектив коледжу у постійному творчому пошуку нових форм і методів навчання. За багаторічну інноваційну педагогічну діяльність з модернізації освіти Міністерством освіти і науки України коледжу присвоєні почесні звання «Лідер сучасної освіти» (2009 р.), «Флагман освіти і науки України» (2011 р.).

hist09 hist02

Історія нашого навчального закладу – велика книга, яка творилася не одним поколінням його патріотів на протязі десятиліть, за її сторінками  – унікальна, достойна доля багатьох наших випускників та викладачів.

І нині колектив коледжу продовжує славні традиції попередніх поколінь. Ми пишаємось своєю історією, бережемо і примножуємо її.

hist03 hist10

У дружній родині Харківського кооперативного  склалась добра традиція: у святкові дні перед бронзовим горельєфом Миколи Петровича Балліна  студенти покладають свіжі квіти.

З пошаною від вдячних нащадків…

Сохранить

Комментарии запрещены.